
Uretroplastika
Otvorena operacija uretre (uretroplastika) je jedina metoda koja daje preko 95% uspešnosti u lečenju suženja uretre
Razlikuju se tehnike spajanja presečenih krajeva (anastomoza uretre) od tehnika povećanja unutrašnjeg kanala (augmentacija uretre). U našoj praksi se susrećemo sa veoma teškim slučajevima suženja mokraćnih kanala i najčešće izvođena procedura je rekonstrukcija kanala pomoću grafta bukalne mukoze (BMG urethroplasty).
Lečenje stenoze uretre nakon saobraćajnih nesreća se radi perinealnim pristupom, uklanjanjem ožiljaka i direktnom anastomozom oštećnih delova mokraćnog kanala.
Perineostoma - izvođenje uretralnog otvora na kožu ispod skrotuma se izuzetno retko koristi kao opcija lečenja stenoze uretre. Izvodi se u jako retkim slučajevima kada nije moguća rekonstrukcija uretralnog kanala.
Uretrografija je procedura koja se koristi u sklopu pripreme za operaciju rekonstrukcije uretre. Ova dijagnostička procedura se obavlja ambulantno uvođenjem jodnog kontrasta u mokraćni kanal i radiološkim slikanjem celokupne uretre kako u momentu punjenja tako i u momentu mokrenja (retrogradna i anterogradna - voiding cistouretrografija). Procedura traje oko 20 minuta i potpuno je bezbolna.
Pored uretrografije, uretroskopija je esencijalna procedura za intraoperativnu procenu stenoze uretre. Procedura se radi u anesteziji.
Uretroplastika se obično radi u opštoj anesteziji ali može se obaviti u regionalnoj, spinalnoj anesteziji. Operacija obično traje do 2 sata. Izlazak iz bolnice je istog ili sledećeg dana nakon operacije uretre. Redovne ambulantne kontrole se vrše na dva do tri dana. Kateter nakon operacije ostaje u uretri oko 2 nedelje, nakon čega se skida i tada započinje mokrenje prirodnim putem na mokraćni kanal.
Primenom mikro hirurških metoda postiže se odlična preciznost u rekonstrukciji uretre, dobijaju se odlični dugoročni rezultati lečenja a izbegava se vraćanje suženja uretre.